Karola and her lifestyle • 15.06.2018

Pielęgnuj wdzięczność każdego dnia

Ten dzień był tak bardzo piękny w swojej prostocie, złożony z przyjemnych urywków codzienności. Z kilku rozmów, z kilkunastu łyków zielonej herbaty i setek przeczytanych słów książki. Teraz wiosenny powiew lata i promienie przedzierają się  przez szczeliny okien. Smugi światła delikatnie złocą wnętrze mojego mieszkania, niebo jest jeszcze ciepłe od zachodzącego słońca, a na jego błękit rozlał się czerwony atrament. Na mojej twarzy rysuje się uśmiech i spokój. Ten widok po raz kolejny udowadnia, że pora, w której dzień ustępuje miejsca nocy jest najpiękniejszą częścią doby. Jestem pełna wdzięczności za kolejny, piękny, szczęśliwy dzień. Za dzień pełen doceniania codziennej radości.

Człowiek do dobrego szybko się przyzwyczaja

Wszyscy wiemy, czym jest wdzięczność, to nadal dla wielu z nas jest to uczucie nieco zapomniane. Ignorujemy to, co może być potężnym narzędziem do budowania szczęśliwego życia. Zdecydowana większość ludzi przyzwyczaja się do rzeczy dobrych i przestaje doceniać codzienne przyjemności i stan, który udało mu się do tej pory osiągnąć. W podążaniu za ślepym szczęściem, przestaje pamiętać, iż u naszego boku stoją najważniejsze wartości jak zdrowie, miłość i rodzina. Zapominamy jak wielkimi jesteśmy szczęściarzami.

Wdzięczność przyciągnie do twojego życia szczęście

Zazwyczaj wdzięczność rezerwujemy jedynie na wyjątkowe okoliczności lub rozpatrujemy jako nasza emocjonalną odpowiedź na szczęśliwe zrządzenie losu, czy też przysługę ze strony drugiej osoby. A szczęście może być efektem uboczny uczucia wdzięczności.

Wszyscy czegoś pragniemy, wszyscy dążymy do lepszego życia i rzeczywistości jaką sobie wymarzyliśmy. Uzależnianie poczucia szczęścia jedynie od wielkich wydarzeń, podróży czy spełniania marzeń nie jest najlepszą drogą. Tak naprawdę, takie podejście zwiększa tylko ryzyko, że pozytywne emocje będą towarzyszyć nam stanowczo zbyt rzadko, bo nie każdego dnia dzieją się w naszym życiu rzeczy niezwykłe i spektakularne.

Całe życie można tkwić w beznadziejnym położeniu i doszukiwać się tysiąca wad, czekamy z okazaniem swojej wdzięczności, do momentu aż zdarzy się coś wielkiego. Wielokrotnie nie zauważamy, co możemy dostrzec wokół siebie i w swojej codzienności. A przecież radość kryje się we wschodzącym i zachodzącym słońcu, blasku księżyca, w słodkim smaku truskawek w czerwcu, w filiżance ulubionej kawy, merdającym ogonie psa czy dotyku dłoni drugiej osoby i wielu innych pięknych, prostych drobnostkach. To takie detale, które malowniczo doprawiają nasze dni, a często o nich zapominamy i nie poświęcamy wystarczająco dużo naszej uwagi.

Celebrowanie piękna chwili

Codziennie próbuj praktykować momenty szczęścia i optymizmu. Ofiaruj chwilę dla siebie, kiedy odczuwasz jej potrzebę. Mniej narzekaj, więcej doceniaj. Buduj własne szczęście nawet najdrobniejszymi przyjemnościami. Pielęgnuj dobre emocje, prawdziwe wartości, pozytywne uczucia i za nie bądź wdzięczny każdego dnia.

Zamiast skupiać uwagę na sobie i swoich ambicjach, rozejrzyj się wokół siebie. Popatrz na to, co już dostałeś od życia i co własnymi siłami, determinacją i pracą osiągnąłeś. Z czasem dostrzeżesz coraz więcej. Wystarczy codziennie poszukać w tym, co się dziś wydarzyło, pozytywnych aspektów. Na pewno każdego dnia jest ich na tyle wiele, że przepełni Cię uczucie szczęścia.

„Wdzięczność otwiera pełnie życia. Sprawia, że to, co mamy wystarcza. Zmienia opór w akceptację, chaos w porządek, konfuzje w klarowność. Może zamienić posiłek w ucztę, mieszkanie w dom, obcego w przyjaciela. Wdzięczność nadaje sens przeszłości, przynosi pokój dzisiaj i tworzy wizję jutra”.
Melody Beattie

A Ty za co najbardziej jesteś wdzięczny ?