Karola and her clothes • 25.09.2017

Stylizacja inspirowana stylem amerykańskim – dwie propozycje

Stęskniona za naszą stolicą po sycylijskiej przygodzie podjęłam spontaniczną decyzję. We wtorkowy poranek swoje kroki skierowałam w stronę dworca, wsiadłam do autobusu z tabliczką “Warszawa” i ruszyłam w drogę. Miło było usłyszeć znajomy gwar ulic, powyginać się przed obiektywem Izy i sprawdzić jakie nowe kolekcje zasilają wieszaki sklepów ulokowanych w galerii handlowej. Moją uwagę najbardziej przykuły jeansowe katany i bluzki z amerykańskimi, rockowymi zespołami. Czyżby tej jesieni miały swoją strefę w trendach, czyżby moda zza oceanu przywędrowała do Polski i rozgościła się na dobre? Jeśli tak to przedstawiam Wam dwie propozycje z wykorzystaniem elementów stylizacji, które mają w sobie amerykańskiego ducha, a jednocześnie doskonale wpisują się w kanony mody miejskiej na całym świecie.


Część garderoby najbardziej kojarzącej się ze Stanami, to zdecydowanie T-shirt, czyli bawełniana koszulka w kształcie litery T. Czemu akurat on? Wyjaśni Wam, to moja streszczona historia tej oto części garderoby.

Stylizacja inspirowana stylem amerykańskim – dwie propozycje
Dziś wszechobecny w modzie T-shirt, dwa stulecia temu traktowany był jako bielizna i nie wypadało publicznie pokazywać elementów garderoby intymnej, doszło nawet do tego, że władze Hawany w 1890 roku posunęły się nawet do wprowadzenia zakazu publicznego noszenia koszulek. Białe koszulki pojawiły się po raz pierwszy „publicznie” po 1905 roku w ekwipunku amerykańskich marynarzy. Kolejne dekady to dopracowywanie szczegółów koszulki oraz wzrost jej popularności w szkołach i na uczelniach, głównie za sprawą drużyn uniwersyteckich. Koszulki podbijają świat i odchodzą od swojej pierwotnej funkcji.

Dlatego to koszulki grają pierwsze skrzypce w moich stylizacjach 🙂

Pierwsza propozycja

Stylizacja inspirowana stylem amerykańskim – dwie propozycje

Tworząc w głowie obraz stylizacji w stylu amerykańskim, pierwsze skojarzenia przychodzące mi na myśl to luźna, codzienna stylizacja z przejawem nowoczesności, muzyki i sportu.

Górę pierwszej stylizacji stanowi bluzka z amerykańskim zespołem rockowym Kiss połączona z przetartą, jeansową kataną. Swoją drogą sama historia kurtki jeansowej jest naprawdę imponująca. Na samym początku produkowano ją dla potrzeb amerykańskich robotników czy farmerów. A wiecie jaka firma wyprodukowała pierwsze modele dla tej klasy robotniczej? Wszystkim dziś dobrze znana marka Lee. Potem zyskała uznanie wśród gwiazd kina, nosili ją na przykład takie hollywoodzkie postacie jak Marilyn Monroe, czy Marlon Brando. Dzisiaj pokochał ją cały świat.

W dniu, kiedy Monika chwytała mnie w kadry swojego aparatu, lato przechadzało się między budynkami Warszawy, dlatego postawiłam na krótkie spodenki, ale doskonale pasowały by tu również spodnie typu boyfriendy, czy czarne rurki.


Stylizację dopełniłam okularami zerówkami typu aviatorki otrzymanymi od firmy paczepacze, które ostatnio są moim ulubionym dodatkiem!

Stylizacja inspirowana stylem amerykańskim – dwie propozycje

Resztę detali stanowiły pasek z ćwiekami i różowy zegarek adidas z tarczą wysadzaną drobnymi kryształkami.

Stylizacja inspirowana stylem amerykańskim – dwie propozycje

Jeśli chodzi o buty, to wybrałam czarne vansy.

T-shirt – Stradivarius
Katana – Bershka
Spodenki – Stradivarius
Okulary – Paczepacze
Pasek – Sinsay
Zegarek – Adidas
Buty – Vans

Druga propozycja

Stylizacja inspirowana stylem amerykańskim – dwie propozycje

Druga stylizacja inspirowana stylem amerykańskim jest również w luźnej, sportowej wersji i główną rolę gra po raz kolejny koszulka z zespołem rockowym i to nie byle jakim. Szczególnie o popularność brytyjskiego zespołu The Rolling Stones świadczy nakład ze sprzedaży wszystkich ich albumów, który sięgnął liczby 250 milionów egzemplarzy na całym świecie! Dało im to czwarte miejsce w wśród zespołów rockowych z największą liczbą sprzedanych wydawnictw muzycznych w historii.

Kolorystyka stylizacji pozostała w barwach znaku graficznego zespołu. Słynne czerwone usta z wywalonym jęzorem, to chyba najbardziej rozpoznawalne logo w rockowych klimatach.

Stylizacja inspirowana stylem amerykańskim – dwie propozycje

Poniżej koszuli w kratę przepasanej w pasie mam na sobie krótki spodenki jeansowe z dziurami i czarny pasek, który również użyłam w pierwszej propozycji.

Stylizacja inspirowana stylem amerykańskim – dwie propozycje
Istotnym elementem amerykańskiej garderoby jest czapka z daszkiem – najlepiej z nazwą ulubionej drużyny, filmu, zespołu muzycznego lub skrótem “NY”.

A na białe buty, to moje ukochane Reebok Classic. Muszę Wam do czegoś się przyznać. W mojej szafce na buty zobaczycie zaledwie 3 pary szpilek, a cała reszta to sportowe lub wygodne obuwie. Nie jestem w stanie zrezygnować z komfortu na rzecz elegancji. Czasem zastanawiam się jakim cudem wytrwam całą noc na parkiecie, kiedy będę cieszyć się, tańczyć i bawić do białego rana z okazji mojej złożonej małżeńskiej przysięgi 😉

T-shirt – Stradivarius
Spodenki – Tally Wejil
Pasek – Sinsay
Koszula – Sinsay
Buty – Reebok