Karola and her travels • 26.03.2017

Co warto zobaczyć w Mediolanie?

Co warto zobaczyć w Mediolanie?

Ciekawe miejsca i atrakcje turystyczne

Mediolan synonim słów styl, elegancja, szyk. Miasto określane światową stolicą mody. Nic dziwnego więc, że Milan błędnie kojarzył mi się tylko i wyłącznie z miejscem wypadowym fashion blogerek, pokazami mody, sznurem idących za sobą modelek eksponujących kreacje z najnowszych kolekcji, a jedyną atrakcją są uliczki obfitujące w butiki znanych, włoskich projektantów tj. Versace, Prada, Armani. Tak ekskluzywne marki i bogactwo tego miasta nasuwały mi teorie, iż idą w parze z drogimi cenami biletów lotniczych oraz wysokiej stawce za pokoje w hotelach. Stąd wziął się mój brak zainteresowania do dokonania analizy mediolańskich zakątków. Moja przyjaciółka uświadomiła mi jak bardzo się mylę w obu kwestiach, gdy podzieliła się ze mną swoją opinią i  zdjęciami z wycieczki po północnych Włoszech. Teraz ja zdradzę Wam, czym zachwycił mnie Mediolan.

Galleria Vittorio Emanuele II

Co warto zobaczyc w Mediolanie

Chcąc odkryć uroki stolic mody, nie można pominąć w zwiedzaniu najsłynniejszej części zakupowej Mediolanu. Przepiękna historyczna budowla w kształcie krzyża pełniąca funkcję centrum handlowego. Wszystkie najbardziej prestiżowe marki modowego świata w jednym pięknym miejscu. Warto tu wstąpić, nawet nie mając zamiaru robić zakupów. Architektura obiektu robi wrażenie, oszklony sufit wysoko wysklepiony, nawiązujące do barokowych sklepień kościołów. W kamieniczkach ulokowane są butiki dla klientów z zasobnym portfelem. Spacerując po alejkach galerii naszej uwadze nie umkną również mozaiki pod naszymi stopami. Wkomponowany herb przedstawiający wizerunek byka w podłodze zachwyca swoim pięknem turystów, ale ma jeszcze jedno zadanie. Przepowiednia głosi, że kto wykona na nim trzy razy pełny obrót zapewni sobie szczęście do końca życia.

Jedyne co może zepsuć każdemu odbiór tej cudownej scenerii to natrętni mieszkańcy “wręczający” bransoletki szczęścia, którzy nie chcą na początku zapłaty, a następnie “proszą o wsparcie dla Afryki”. Nie warto podejmować z nimi rozmowy bo miałam wrażenie, że nie rozumieją słowa nie. Po prostu zignorujcie i idźcie dalej. Dziwi mnie, że policja pozwala na takie zachowanie, pomimo że patrolują budynek i plac przy Duomo.

 Duomo di Milano – katedra

Co warto zobaczyc w Mediolanie

Ogromny przeszklony pasaż handlowy łączący się placem katedralnym. W samym centrum Mediolanu mieści się niesamowity obiekt sakralny. Gotycka katedra z białego marmuru, jedna z najbardziej znanych budowli we Włoszech i Europie. Należy do największych kościołów na świecie. Świątynia zachwyca zarówno swoim ogromem jak i detalami konstrukcji – zwieńczona tysiącami rzeźb i wieżyczek, które idealnie do siebie pasują, ma się wrażenie, iż twórcy dokładnie przemyśleli każdy element serca Mediolanu. Bryła katedry nadaje klimat całej okolicy. Wspaniała gotycka architektura z pewnością zrobi wrażenie na każdym podróżniku, nawet tym, któremu bliżej jest do natury, aniżeli do architektonicznych dzieł  sztuki. Warto skorzystać z wejścia na dach, potęguje to odbiór tej budowli. Pozwala z bliska podziwiać  kunszt mistrzów, zdobienia kościoła, na jej szczycie ukaże się nam widok na panoramę Mediolanu i Alp. Tu również z każdej strony atakują Cię “wręczacze bransoletek” i sprzedawcy selfie sticków.

Park Sempione i Zamek Sforzów

Co warto zobaczyc w Mediolanie

Najsłynniejszy kawałek zieleni w Mediolanie. Idealne miejsce do ucieczki od miejskiego zgiełku, wyciszenie i regenerację sił po zwiedzaniu miasta.

Co warto zobaczyc w Mediolanie

Pośrodku łąki znajduje się oczko wodne.

Co warto zobaczyc w Mediolanie

Jednak i w parku nie brakuje atrakcji turystycznych. Przed zielonymi płucami Mediolanu roztacza się forteca zbudowana z czerwonej cegły nosząca nazwę Zamek Sforzów. Wejście na dziedziniec jest darmowe.

Co warto zobaczyc w Mediolanie

Na krańcu parku można dostrzec łuk triumfalny Arco della Pace zdobiony wieloma płaskorzeźbami, kolumnami korynckimi i posągami. Widać go z oddali już po wyjściu z dziedzińca Zamku Sforzów. Podobno pomysłodawcą budowy był sam Napoleon.

Naviglio – mediolańska mała Wenecja

Co warto zobaczyc w Mediolanie

Kawałek Wenecji w Mediolanie. Najbardziej fascynująca dzielnica Mediolanu oparta jest na sieci kanałów, które pierwotnie pełniły funkcję drogi do transportu dla marmuru niezbędnego do budowy Katedry. Miejsce bardzo urokliwe, pełne małych knajpek i restauracji. Polecam spacer o zachodzie słońca, panujący o tej porze klimat jest wręcz magiczny.