Karola and her lifestyle • 18.03.2018

Nowe algorytmy na Instagramie – klątwa dla zasięgów?

W ostatnich miesiącach na instagramie zaszły wielkie zmiany. Czy zauważyliście już funkcjonowanie nowego algorytmu? Być może stare nawyki psują wasze zasięgi. Zapraszam do dalszej lektury, gdzie przedstawię kilka wskazówek, abyś mógł dotrzeć do większej liczby potencjalnie zainteresowanych Tobą osób.

Kontakt z obserwatorami

Na forach zajmujących się tą tematyką mówi się, że nasze zdjęcia po publikacji zostają pokazane zaledwie 10 % użytkowników, którzy nas obserwują. Czy zdjęcie będzie pokazane dalej niż grupie docelowej (którą sam sobie algorytm stworzył) zależy w dużej mierze od nas.

Wraz z nowym algorytmem zyska na znaczeniu szybkość odpowiadania na komentarze. Jeśli zrobisz to w ciągu 60 minut zasięgi twojego posta wzrośnie, w przeciwnym wypadku jego widoczność będzie stopniowo maleć. W ten oto prosty sposób algorytm jest w stanie ustalić poziom naszego zaangażowania. Warto dlatego wstawiać posty o takich porach, kiedy to będziemy mieć chwilę czasu na kontakt z naszymi obserwatorami.

Komentarze

Nowy algorytm podjął walkę z botami i spamem. Za wartościowe komentarze uważa te powyżej 4 słów i to właśnie one będą premiowane, co większy zasięg naszego posta.

Hasztagi ( # )

Ten znak graficzny wyglądem przypominający wafelki jeszcze niedawno był  absolutny must have pod naszymi zdjęciami publikowanymi na Instagramie. Pozwalały dotrzeć do większej ilości nowych kont, a tym samym powiększyć zasięg i zdobyć nowe obserwacje. Wielka szkoda, że teraz bardziej pełnią funkcje ozdobników niż pożytecznych przyjaciół.

Dużo osób lubiło wstawiać hasztagi w pierwszym komentarzu pod zdjęciem. Nie róbcie tego więcej! Zahashtagowe słowa umieszczone w komentarzach pod zdjęciami nie będą pokazywane w wynikach wyszukiwania. Zobaczymy tam wyłącznie te, umieszczone w treści posta. Nie wklejajmy ich zbyt wiele, ponieważ system może nas wtedy zignorować, tak samo jest w przypadku pisania ciągle tych samych w kilku zdjęciach z rzędu.

Istnieje jeszcze kwestia zakazanych hasztagów. Niektóre są oczywiste, bo Instagram w taki sposób wytacza  walkę np. z narkotykami, czy pornografią. Tak inne budzą wciąż niedowierzanie jak np. populary hasztag #instagirl. Co najdziwniejsze Instagram w swojej bazie uzbierał już około 100 tys. zakazanych słów! Uwierzycie? Po wejściu w zakazany hasztag wasze zdjęcie nie zostanie wyświetlone. Najlepszą opcją jest hasztagowanie polskich słów, bo one raczej nie znajdą się w grupie “hasztagi zakazane”.

Edycja opublikowanego postu

Nie wiem, co nowemu algorytmowi przeszkadza edycja opisu pod zdjęciem? Jeśli edytujemy treść w ciągu 24 godzin po wysłaniu obniży zasięgi zdjęcia. Zanim opublikujemy zdjęcie, trzeba chyba trzykrotnie przeczytać treść przed wgraniem, bo jak popełnimy mały błąd w słowie, czy wstawimy przecinek tam, gdzie nie jego miejsce, poprawa tekstu będzie kosztować nas ucięciem zasięgu… Czy tylko według mnie to absurd? Podobnie negatywne działanie będzie mieć usunięcie i ponowne wgranie.

Usuwanie obserwatorów

Instagram usuwa konta, które przez dłuższy czas nie polubiły niczego z naszej instagramowej tablicy.

Instastories

Filmy to dobra droga. Instagram chcę zachęcić do  pokazywać aktualnych wydarzeń, a nie planowanie postów z wyprzedzeniem (tak jak robi to wiele marek). Chociaż ja absolutnie nie widzę w tym nic złego, ponieważ nie każdy może sobie pozwolić na ciągłe przesiadywanie przy komórce, tak Instagram docenia wieczne zaangażowanie.

Nagrywanie filmów w czasie rzeczywistym będzie działać na waszą korzyść. 

Tak wielkie widzę oburzenie jakie wywołał nowy algorytm w instagramowej społeczności, zasięgi popsuł nawet największym instablogerkom. Jednak czy nie zapominamy o jego największej zalecie? To nadal jest miejsce, gdzie możemy dzielić się naszymi pasjami, wspomnieniami i myślami? Poznawać wiele nowych, ciekawych kont, ich właścicieli i znajdować tak wiele inspiracji. Dlatego zamiast narzekać, może lepiej docenić jego zalety?

 • No te zasięgi to kiepska inicjatywa dla osób, które faktycznie są aktywne i chcą poprzez Instagram stworzyć jakąś swoją przestrzeń. Natomiast nie wiem jak to odbija się w rzeczywistości.. aż tak popularnego Instagrama nie mam. Czyli nasz post zobaczą osoby, które będe u nas aktywne czy my u nich? teraz każdy będzie musiał włączyć powiadomienia? :/
  Obserwuje! Świetny blog ♥

  • Ogólnie z tego co wyczytałam na większości stron i forach, nasz post dotrze do 10% naszych obserwujących. Osobom, które są u nas aktywne (lajkują i komentują nasze zdjęcia) będą się wyświetlały nasze posty. Nie ma co się oszukiwać… ten algorytm ma zachęcić do wykupowania promowania naszego profilu..

 • Nawet nie wiedziałam, że insta, aż tak się zmieniło… swoją drogą jakie są najlepsze godziny na dodawanie postów i jakich hasztagów najlepiej używać?

  • Wydaje mi się, że poranne 😉 Pod warunkiem, że będziesz mieć czas na odpisywanie na komentarze. Bo na komentarze trzeba odpowiadać w ciągu 60 minut od czasu publikacji postu. Dodawać takie Hashtagi dotyczące tematyki zdjęcia. Warto dodać też kilka polskich.

 • Swietny post, nie wiedziałam o tym co piszesz. Trzeba się będzie dostosować po prostu.

 • O większości rzeczy wiedziałam i cały czas zastanawiam się dlaczego Instagram tak utrudnia nam życie

 • Często spotykam profile na których w postach zupełnie brak hashtagcow zaś obserwujących tysiące. W jaki sposób osiągają takie zainteresowanie ? Czy to fałszywe konto? Jestem początkująca i dopiero się uczę.

  • Czasem są to konta z fałszywymi obserwatorami i lajkami, ale też istnieje wiele kont, które nie przywiązują dużej wagi do hasztagi, a mimo to mają mnóstwo obserwacji. To zasługa wieloletniej pracy, oznaczania lokalizacji, bycie polecanym przez inne profile, oznaczanie na swoim zdjęciu/poście marek i kont innych użytkowników, wyświetlanie naszego zdjęcia w przeglądarce ekspoloruj, komentowanie zdjęć innym influencerom. 🙂 Dla początkujących hasztagi to podstawa. Używaj jednka takich poniżej 1 000 000 oznaczeń 🙂

 • Witam właśnie spotkał mnie ten problem. Mam małe konto, od niecałych 2 miesięcy i tylko 100 kilku obserwujących. Do tej pory miałam bardzo dobry zasięg (tysiąc wyświetleń i ponad 100 polubień pod postem). Ostatni post miał bardzo mało polubień i niewielki zasięg, chociaż informacja pod postem mówi “Ten post budzi większe zainteresowanie niż 95% poprzednich. Promuj go aby dotrzeć do większej ilości odbiorców”. Tymczasem zasięg został drastycznie obcięty. Czy tak już zostanie? Nie wróci do poprzedniego stanu gdy Instagram nie chciał promować moich postów? To byłoby zabójcze dla małego konta. Nie chcę promocji. Pozdrawiam 😉

Instagram has returned invalid data.