Karola and her travels • 6.02.2022

Plac św. Marka w Wenecji

Moje myśli powędrowały w przeszłość i tym razem ulokowały się w najstarszej części Wenecji, a mianowicie na placu św. Marka zwanego pięknie przez wielu sercem Wenecji.

Pamiętam majestatyczny spacer o wczesnym poranku, kiedy pierwsze promienie słońca oświetlały zielone wody kanałów, a Włosi zapewne parzyli swoje pierwsze, aromatyczne espresso. Pospiesznym krokiem przemierzałam wilgotne zakamarki i wąskie uliczki ulokowane pomiędzy obdrapanymi ścianami budynków z nadzieją ominięcia turystycznego zgiełku, by móc w pełni cieszyć się pięknem weneckiego placu.

Tłumy turystów z całego świata wpisane są w klimat miasta na wodzie, tak samo, jak gondole, czy zapach wodorostów, ale najbardziej lubię chłonąć uroki miast w samotności. Dlatego poranne wędrówki w moich podróżach zawsze są obowiązkowe.

Wenecja to takie miejsce we Włoszech, gdzie odnosisz wrażenie, że czas zatrzymał się setki lat temu, a niepotrzebny zgiełk tylko odbiera ci magię tego niezwykłego miasta.

Bazylika św. Marka

„Nawet po opium nie sposób wyobrazić sobie takiego miejsca (…) mrocznego od dymu kadzideł, pełnego drogocennych kamieni i metali, lśniącego przez żelazne kraty, kryjącego ciała zmarłych świętych” – Karol Dickens.

Budowla ze złotymi mozaikami i z łukowymi portalami, która skupia największą uwagę po dotarciu na Piazza di San Marco, to bazylika poświęcona świętemu Markowi – patronowi Wenecji.

Sakralna budowla w Wenecji na placu św. Marka jest jednym z najdoskonalszych przykładów architektury bizantyjskiej, w środkowej części usytuowany jest taras z łukiem centralnym nad którym znajduje się Skrzydlaty Lew, symbol św. Marka i Republiki Weneckiej.

Sylwetka i kolory bazyliki są zachwycające, nic dziwnego, że każdego roku przyciąga miliony turystów pragnących na własne oczy podziwiać jej piękno i skarby, które skrywa w swoim wnętrzu (np. Złoty Ołtarz).

Prokuracje na placu św. Marka

Prokuracja Stara (Procuratie Vencchie) i Prokuracja Nowa (Procuratie Nuove) to dwa imponujące budynki usytuowane wzdłuż Placu św. Marka.

Wieża zegarowa – Torre dell’Orologio

Obok budynków Starej Prokuracji i bazyliki św. Marka znajduje się renesansowa budowla zaprojektowana przez Mauro Codussiego. Na szczycie wieży umieszczono dwa posągi z brązu przedstawiające pastrzey zwanych  Maurami Weneckimi. Figury uderzają kijami w dzwon, wybijając godzinę .

W wieży umieszczono mechanizm zegara astronomicznego. Pokazuje on nie tylko godziny, ale również pory roku, fazy księżyca i położenie słońca w kolejnych znakach zodiaku.

Powyżej tarczy zegarowej znajduje się skrzydlaty Lew św. Marka a pod nim Madonna z Dzieciątkiem

Pałac Dożów

Pałac Dożów niegdyś siedziba władz Republiki Weneckiej i rezydencji dożów. Arcydzieło gotyku powstało dzięki przepięknemu połączeniu różowego i białego marmuru z Werony z marmurem istryjskim.

Jedną z najbardziej znanych części Pałacu Dożów jest słynny na cały świat Most Westchnień. Jego nazwa nie ma tak jak wielu myśli romantycznego wydźwięku. Nazwa nie wzięła się od westchnień zachwytów turystów, którzy przepływają pod nim gondolami.

Most łączy pałac, w którym odbywały się procesy z więzieniem. Bierze swoją nazwę od westchnień skazańców, którzy właśnie na tym moście mogli po raz ostatni na wiele długich lat spojrzeć na Wenecję.

Pozostałe atrakcje:

  • Dzwonnica św. Marka
  • Caffè Florian – najstarsza kawiarnia w Wenecji
  • Museo Correr
  • Przystań gondoli z tyłu placu Św. Marka
  • Most westchnień

Ciekawostka

Warto zwrócić uwagę na fakt, iż Plac św. Marka jest najniższym punktem w Wenecji, dlatego tu najczęściej występuje zjawisko acqua alta – wysoka woda. Na pewno kojarzycie słynne filmy z Instagrama z zabawnymi scenami tj. turyści zasiadają przy okrągłych stolikach, a kelnerzy obsługują ich w wysokich kaloszach, gdy w czasie przypływu plac św. Marka pokrywa woda. Dlatego powinniśmy zastanowić się, czy jesienne i zimowe miesiące obfitujące w deszcze będą dla nas dobrym terminem na zwiedzanie Wenecji.

Instagram did not return a 200.